Kapelle Neufra

Stavebné materiály Epasit majú dlhodobý účinok

Napadnutie solí | Minerálna hydroizolácia | Pamiatkové obnovy

V roku 2013 zodpovedný architekt Hans-Peter Wallisch budovu znovu preskúmal a zistil, že je aj 30 rokov po rekonštrukcii stále v perfektnom stave.

Architekt Hans-Peter Wallisch, Neufra, riadil renovačné práce v roku 1984 a spomína: „Často sa poškodené miesta po sanačných omietkach rýchlo objavia znova. Marienkapelle je naproti tomu aj tridsať rokov po renovácii sanačnou omietkou epa sit stále vo veľmi dobrom stave“. Ním zhotovené okamžité fotografie z roku 1983 ukazujú silné výkvety solí, najmä v oblasti základne. Vlhkosť a vplyvy prostredia budovu sužovali v priebehu storočí.

Renovácia muriva krok za krokom

2,50 metra vysoká základňa kaplnky bola renovovaná v roku 1984 stavebnou firmou Dietmann z Neufry. Spracovatelia pritom oklepali zasolenú starú omietku až na murivo a zo škár muriva vyškriabali uvoľnenú maltu. Muži následne vyčistili podzemie oceľovými zmetákmi a stlačeným vzduchom. Na podklad bolo nanesených 320 kg lepiacej nástrekovej omietky epa sit hb vo forme siete. Väčšie nerovnosti boli v ďalšom kroku vyrovnané cca 400 kg vyrovnávacej omietky epa sit ap. Nasledovalo niekoľko vrstiev sanačnej omietky epa sit lpf. Na zaistenie rovného povrchu omietky a prispôsobenie existujúcej starej omietke nad podkladom bolo potrebných 1 200 kg materiálu.

Maľba na fasádu

Po zaschnutí sanačnej omietky dostala fasáda kaplnka v roku 1984 nový náter. Bola použitá dvojzložková silikátová farba. Hydrofóbnou úpravou spracovatelia ošetrili aj vežu a štít.

 

Vzduchová vápenná malta z roku 1591

Marienkapelle, ľudovo známa ako „kaple Matky Božej“, bola postavená v roku 1591 na príkaz baróna Schada von Mittelbiberach a jeho manželky Margarethe. Jeho staviteľ Hans Kutzberger pochádzal z Biberachu. Šestnásť metrov dlhá a takmer osem metrov široká kaplnka je postavená zo zmiešaného muriva, zahŕňajúceho predovšetkým tehly, tuf a lomový kameň. Aby bolo pri renovácii dosiahnuté historicky správne farebné prevedenie, bol v roku 1983 poverený reštaurátorom, aby preskúmal nálezy. Jeho správa uvádza, že vonkajšia omietka, vrátane verzie z roku 1591, bola stále hojne prítomná. Jednalo sa o jednovrstvovú svetlo žltú vzduchovo-vápennú maltu s hrúbkou do 12 mm s hladkým povrchom. Všade okolo základnej zóny boli defekty.

Trvalo renovovaný systémom

Systém epasit Restoration Plaster System MineralSano Pro® bol vyvinutý spoločnosťou epasit na začiatku 70. rokov a spočiatku bol predávaný pod názvom Restoration Plaster System 2000. Je vhodný na renováciu vlhkých a zasolených múrov absorbovaním solí, ktoré poškodzujú stavebné materiály a tým zastavujú chátranie. S vysokým objemom pórov, nízkou nasiakavosťou a dobrou priepustnosťou vodných pár podporuje prirodzené vysychanie muriva. Sanačný omietkový systém spĺňa všetky požiadavky pamiatkovej ochrany, DIN EN 998-1 a WTA (Vedecko-technická pracovná skupina pre ochranu budov a pamiatkovú starostlivosť).

Galéria projektu

Chceli by ste tiež dlhodobo a bezpečne renovovať so stavebnými materiálmi od EPASIT?